Ana içeriğe atla

Linux Mint 17 Qiana RC izlenimleri ve Masaüstüm

Her LTS sürümü ayrı bir heyecandır. Ubuntu 14.04 LTS (Long Term Supported) sürümü geçen ay yayınlandıktan sonra Qiana kod adlı Linux Mint 17 LTS'yi heyecanla bekliyordum. Onun da bu haftasonu sürüm adayı yayınlandı. Mint'in LTS sürümleri zaten Ubuntu üzerine kurulu olduğu için aynı Ubuntu'nun LTS sürümleri gibi fazlasıyla stabil. Ben sürüm adayı (release candidate) halinde bile birkez hata ile karşılaşmadım.


Linux Mint Cinnamon 2.2 ile geliyor. Diğer kısımları bilindik Mint. Tabiki iyileştirmeler yapılmış, paketler güncellenmiş ama bileşenlerde genel olarak bir değişiklik yok. Daha önce Mint kullanan birisi yabancılık çekmez.

Unity faciasından sonra masaüstü ortamları konusunda gelenekçi olan tayfa olarak Ubuntu'dan Mint'e çoktan göçmüştük. O yüzden artık aynı heyecanla Ubuntu sürümü değil de Linux Mint sürümü bekliyorum. Çünkü Mint ekibi ihtiyacı çok iyi belirledi ve bizim açtığımız ortaya iyi yükselip Cinnamon ile gol vuruşu gerçekleştirdi. Hala geliştirilen Cinnamon esneklik konusunda Gnome3 tabanlı olan en başarılı masaüstü ortamı. Birçok appleti, eklentisi ve panelleri düzenleyebilme kabiliyeti ile en başarılısı bence Cinnamon. Ben de Cinnamon'umu kendime göre düzenledim. Bunun için gerekli dosyalar ve kurulumlardan bahsedeceğim.


1) Bu linkteki dosyayı indirip ev dizinine açın.

2) Plank Kurulumu ve Düzenlenmesi

Ekranın aşağısında görülen dock için Plank'ı kuralım bunun için

$ sudo add-apt-repository ppa:ricotz/docky
 
$ sudo apt-get update 
$ sudo apt-get install plank

komutlarını uçbirimde (terminalde) çalıştırarak Plank'ı kurun. Plank'ın her oturumda çalışması için başlangıç uygulamalarına ekleyin. Torlak temasını kuramak için$ sudo cp ~/Torlak /usr/share/plank/themes/

kodunu uçbirimde çalıştırın. Ardından

$ gedit ~/.config/plank/dock1/settings

ile dock'un ayarlarını açıp oradan tema karşılığına "Torlak" yazın. (tırnaklar olmadan, büyük küçük harfe dikkat ederek...) Diğer dock ayarlarını kendi keyfinize göre yapın.

3) Cinnamon ve gtk Temasının Kurulumu
Yine indirilen sıkıştırılmış dosyadan çıkan "+1" klasörünü

$ cp ~/+1 ~/.themes/

http://www.google.com.tr/webhp?nord=1
veya

$ sudo cp ~/+1 /usr/share/themes/

kodunu çalıştırarak temalar klasörüne ekleyin. Ardından Cinnamon'un tema ayarlarından hem Cinnamon temasını hem de gtk ve pencere kenarlıklarını +1 olarak seçin.

4) Cinnamon Uygulamacıkları (applets)


- Configurable Menu
- Weather Applet
- User Menu Applet

pozisyonlarını Cinnamon Panel Düzenleme Modu ile ayarlayabilirsiniz.

5) Numix Simge Teması

Aşağıdaki kodlarla numix temalarını kuralım. (beğenebileceğiniz masaüstleri ve gtk teması da kurulur.)

$ sudo add-apt-repository ppa:numix/ppa

$ sudo apt-get update

$sudo apt-get install numix*

ardından Cinnamon tema ayarlarından simge setini Numix-Circle seçin.

Masaüstünün nasıl değiştirileceği artık malumunuz olması lazım.

Not: Bir sıkıntı olurda başarısız olursanız aşağıdan yorum bırakın, cevap vereyim.


Bu blogdaki popüler yayınlar

MacOS ile Dört Ay

Mac’e geçişimin üzerinden dört ay geçmiş ve ben fark ettim ki bundan hiç bahsetmedim. Ben de bu işi dört ay sonra yapayım dedim. Bu yazacaklarım profesyonel bir karşılaştırma yazısından daha çok gündelik kullanımlarda hayatımda nelerin değiştiğini tespit etmekten başka bir şey değil. Böylece son-kullanıcı tartışmalarına da bir yönüyle katkıda bulunmak istedim.

Mate'li Ubuntu 14.04.1: Aslı Varken Taklidine Kim Bakar?

Malumu olanlar bilir, Ubuntu 14.04 sürümünden beri Linux Mint ekibinin geliştirdiği Gnome 2 çatallaması Mate masaüstü ortamını da portföyüne ekledi.

Hafif ve eskiden beri Gnome kullanan gavurcası "geek user" diye tabir edilen kitleye hitap eden bu nostaljik masaüstü, Gnome 3 ile gelen Ubuntu'nun  Unity ve Gnome Shell arayüzlerine ısınamayan bu kitleye ilaç gibi gelmişti. Birlikte doğan kardeşi Cinnamon ise bir Gnome Shell çatallaması olarak doğdu fakat sonradan büyük ilgi görünce Linux Mint ekibi işi büyütüp ayrı bir masaüstü ortamına dönüştürdü Cinnamon'u.