Ana içeriğe atla

"Linux Kullanmak Zor Abi!"

Bu yazı bir yazı dizisinin ilk bölüm olarak düşünüldü. Yazı dizisinin öncelikli hedefi Linux'un zor bir işletim sistemi olduğu yargısını yok etmek ve bu konu özelindeki bazı ayrıntılara değinmek. Ayrıca yazı sırasında bazı terimleri okuyucuya referanslarla tanıtmak hedeflenmiştir.

Kime bir Linux dağıtımı kurmasını önersem başlıktaki tepkiyi alıyorum. Zor mu gerçekten? Tabiki... Ama bilgisayarı ilk eline alan önyargısız bir kişi için "herkesin gözdesi Windows",veya Ios ile herhangi bir Linux dağıtımının zorlukları aynıdır. Annem bilgisayar kullanmaya evdeki Ubuntu yüklü bilgisayarda başladı ve şu anda hala Ubuntu kullanıyor. Kaldı ki Linux'a geçmesini önerdiğim bu insanların bir çoğu bilgisayara yabancı insanlar değiller ve Windows ya da Ios kullanıyorlar. Fakat yine de zor buluyorlar Linux'u kullanmayı. Neden peki?


İlk önce bunlardan bir kısmı elinde bir Linux dağıtımı olan Android işletim sistemli cep telefonlarını kullanıyorlar. Fakat ne kullandığını bilmeme bizim gibi teknoloji ithal edip ne ithal ettiğini bilmeyen cahil toplumlarda en büyük hastalıklardan biri. Windows'u bildiğini iddia edenlerin çok büyük bir kısmı Windows'un nasıl çalıştığını anlatamazlar. Bu insanlar alışkanlıklarını kendilerine dahi itiraf edemeyenlerdir. Bunların gösterdiği gerekçeler, sigara kullanıcısının sigarayı bırakmama gerekçelerinden daha geçersiz bahanelerdir. Bu yeni bilgiler öğrenmeye direnme hali günümüz dünyasının hastalığıdır.

Bir diğer kısım ise ömürlerinde bir kez Linux yükleyip onda da sitemin, doğal olarak, alıştıkları Windows ortamından uzak olması ve çevreden empoze edilen "Linux kullanmak zor" algısı nedeniyle ürküp öğrenilmiş çaresizlik sahibi olanlar vardır. Bunlar bir üsttekilere göre daha rahat Linux'a geçebilirler. Çünkü meyilleri ve merakları vardır. Sadece rehberliğe ve cesarete ihtiyaçları vardır. Yeni bir ortamda sadece küçük bir oryantasyona ve kendi başına temel işleri yapabilecek seviyeye gelene kadar rehbere ihtiyaçları vardır.

Aslında bu rehberler internette çoklar. Linux kullanıcılarının tümü diyebileceğimizi sayıdaki kısmı birbirlerine yardım etmeye çabaladıkları ve bilgi paylaştıkları dağıtım forumlarına üyedir. Bunun dışında bu kullanıcılardan bir kısmının (mesela benim gibi) kendi web siteleri veya bloglarında bazı konularda yardımcı olabilecek bilgilere rahatlıkla Google amca sayesinde ulaşılabilir. Yine de bu kişilere yardımcı olunabilir.

En saygı duyduklarım ve en azınlıkta olanlar ise bu dağıtımları kurup ihtiyaçlarına cevap alamadıkları için Linux'u terkedenler. Onlara diyecek sözümüz yoktur. Genellikle bunlar harddisklerinde en az iki işletim sistemi bulundururlar.

Özetle Linux insanların önyargıları nedeniyle onlara zor görnmekte. Standart bir son kullanıcı için edineceği birkaç ufak yeni bilgiyle Linux yüklü sistemleri kullanmak zor olmayacaktır. Tıpkı Android örneğinde olduğu gibi...

Yorumlar

 1. linux mint 17 qiana veya ubuntu 14.04 lts de çalısan interner download manager tarzı bir program var mı? Youtube üzerinden değilde normal dizi/film siteleri üzerinden video indirebileceğim.

  YanıtlaSil
 2. Excel Word çalışmayan işletim sistemi neye yarar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Excel ve word çalışmasada Libre office gibi ücretsiz bir alternatif var. Ki excel, powerpoint, word vb uygulamarı da gayet hızlı ve düzgün bir biçimde açabiliyor.

   Sil
 3. Yazınız gayet güzel olmuş ama bir kaç kısıma takıldım örneğin;
  1) İos mobil ubuntu masaüstü sistemi bunları karşılaştırmanız çok doğru değil.
  2)Windows'u bilmek Windows'un nasıl çalıştığını bilmek değildir.
  Ayrıca hep ön yargılardan bahsetmiş ama aksini bildiren pe kde bir örnek vermemişsiniz. (yanlış anlaşımlasın baya linux düşmanı gibi durdum :D ama bende uzun zaman Linux kullandım hala da kulalnıyorum hatta aynı konu hakkında benim de yazım var http://aliytrklkmz.blogspot.com.tr/2016/04/linux-kullanmak-zor-mu.html)

  YanıtlaSil
 4. Simply desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply great and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work. hotmail sign in email

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

MacOS ile Dört Ay

Mac’e geçişimin üzerinden dört ay geçmiş ve ben fark ettim ki bundan hiç bahsetmedim. Ben de bu işi dört ay sonra yapayım dedim. Bu yazacaklarım profesyonel bir karşılaştırma yazısından daha çok gündelik kullanımlarda hayatımda nelerin değiştiğini tespit etmekten başka bir şey değil. Böylece son-kullanıcı tartışmalarına da bir yönüyle katkıda bulunmak istedim.

Linux Mint 17 Qiana RC izlenimleri ve Masaüstüm

Her LTS sürümü ayrı bir heyecandır. Ubuntu 14.04 LTS (Long Term Supported) sürümü geçen ay yayınlandıktan sonra Qiana kod adlı Linux Mint 17 LTS'yi heyecanla bekliyordum. Onun da bu haftasonu sürüm adayı yayınlandı. Mint'in LTS sürümleri zaten Ubuntu üzerine kurulu olduğu için aynı Ubuntu'nun LTS sürümleri gibi fazlasıyla stabil. Ben sürüm adayı (release candidate) halinde bile birkez hata ile karşılaşmadım.

Mate'li Ubuntu 14.04.1: Aslı Varken Taklidine Kim Bakar?

Malumu olanlar bilir, Ubuntu 14.04 sürümünden beri Linux Mint ekibinin geliştirdiği Gnome 2 çatallaması Mate masaüstü ortamını da portföyüne ekledi.

Hafif ve eskiden beri Gnome kullanan gavurcası "geek user" diye tabir edilen kitleye hitap eden bu nostaljik masaüstü, Gnome 3 ile gelen Ubuntu'nun  Unity ve Gnome Shell arayüzlerine ısınamayan bu kitleye ilaç gibi gelmişti. Birlikte doğan kardeşi Cinnamon ise bir Gnome Shell çatallaması olarak doğdu fakat sonradan büyük ilgi görünce Linux Mint ekibi işi büyütüp ayrı bir masaüstü ortamına dönüştürdü Cinnamon'u.