Ana içeriğe atla

Türk Gericiliğinin Bitmeyen Ütopyası: Yeni-Osmanlıcılık

Herşey 24 Temmuz 1908'de başladı belki de. O gün Enver Paşa ve Resneli Niyazi öncülüğünde İttihatçılar yaz sıcağında büyük bir adım atıyorlardı. En sıcak işlerden birini, dağdan inerek bu toprakların ilk devrimini yapıyorlar; askıdaki meclisi basıp padişah II. Abdülhamit'i tekrar meclisi açmaya ve seçimleri yapmaya zorluyorlardı. Osmanlı gericiliği 31 Mart'a (Şimdiki takvimle 13 Nisan 1909) kadar dayandığında ilericileri yine başkent dışından kurtarıcılar kurtarıyorordu ve Hareket Ordusu gericileri püskürtüyordu. Kurmay başkanı tesadüf olmasa gerek Kemal Paşa'dır.


Koca savaşlar döneminden (1910-1922) sonra Ankara'daki kurtarıcı meclis artık Osmanlı hanedanın hanedan olmadığını çok çarpışmalı toplantılar dizisinden sonra ilan etmesi ile Osmanlı gericiliği büyük bir kan kaybına uğruyordu. Ama kan kaybı kini de beraberinde getiriyordu. Tönnies'in teorisine atıf edercesine "gerici cemaatçiler" (Burda cemaat her iki anlamını da taşımaktadır. Çeviri sıkıntısının getirdiği bir ekonomiklik sadece.) bu kan davasını çok ama çok ciddiye alıyorlardı. Kemalistler ise 1926'da temizlediklerine inandıkları gericiliği hiç ciddiye almayıp bir de üstüne Ergenekon Davası'na prova yaparcasına komünist ve ittihatçı temizliğini de yapınca tüm ülkenin kendilerinin olduğunu sanıyorlardı.

Ancak Kemalistlerin düşündüğü şeyler İkinci Büyük Harp ile hayal olurken Osmanlı mirası gericiliğe gün doğuyordu. Türkiye sağı kökleri sağlam bir şekilde savaş sonrasında Zümrüd-ü Anka gibi yeniden küllerinden doğduğunu ilan ederek DP'yi kuruyor artık işini legal ve az zamanda büyük bir menzil kaydetmenin öz güveniyle yapıyordu.

Neyse canım biz de teknolojiden faydalanıp bandı ileriye saralım. 1980'in sonlarına gelindiğinde artık "Türk İlericiliği" belki de fiili iflasını ilan ediyor, neredeyse tüm kadrolarıyla cumhuriyet maphuslarını şenlendiriyordu. Artık dışarıdan da deh dendiğini duyan gericilik 60lar ve 70lerde tırıstaki kır atı şaha kaldırıyor, Doğru Yol'u buluyor ve "Anavatan"larından aldıkları mirası 2000lere taşıyordu. Ama bu arada o Osmanlıcılık nosyonu azalmak şöyle dursun artıyor, retro tarih anlayışı ile katışık ordu bünyesine mehter bölüğü ekliyordu. Artık kendilerine çüş diyecek kalmamıştı. Zaten Ulus-devletler fikren bitmişlerdi. Koca komünist Sovyetler'de bittiğine göre tırsacak ve tepelenecek birşey kalmamıştı.

İşleri bozan birkaç Soğuk Savaş artığı dinozordan kurtulmanın yolunu da iyi buldular netekim. 2002 sonlarına gelinirken değişim kelimesi destursuz kullanılmaktan değerini kaybedip tedavülden kaldırılan bozuk paralara dönmüştü. En akından AKP tek başına iktidarını almış ve attan inip arabaya binmiş gericiliğin temsilciliğini mükemmel bir biçimde yapmaya başlamıştı. 2007 de daha evvel söylediğimiz gibi kendini kuvvatlandırıp "ak"lan(dır)an AKP artık teorik tartışmalarını aşikarane yapmaya başlıyordu. Tekrar Osmanlıyı diriltme projeleri ortada dolaşıyor, BOP eş-başkanlığı ilan ediliyordu.  2007 muvaffakiyeti bir Reichstag Davası ile taçlandırılıp eski gericilerin milis güçleri de temizleniyor, Kemalist pratikten ders alınıp içine Kemalistleri de dahil ediyorlardı. Kürtler öne sürülüp şipşak vesikalıktan daha hızlı çıkan terörle mücadele ve bağlı yasalar artık gerici olmayan ya da gericilikte tereddüt eden, bu mecrada artık eskimiş ancak "bu işlerden emekli olmamakta" inatçı olan herkese uygulanıyordu.

Demem o ki gericilik hiç soluk kesmeden bir kinle bu günlere geliyordu. Davutoğlu nam hariciye vekili Arap ülkeleri aralasında mekik dokumaktan bakanlık makamına oturamazken Arap ülkeleri birbir ayaklanmaya başlıyor. Demek ki Osmanlı bakiyesi her ülkede koordineli çalışıyor. Bugün Habertürk televizyonu expansiyonist ve ikincil-emperyalist politikaları normalize etmek için Yiğit Bulut yönetiminde çalışırken ben de kafamdaki tarih kitabını bloga yazayım dedim. Hala tükenmediğimizi göstermek istedim...

(Devamı Gelecek)

Bu blogdaki popüler yayınlar

MacOS ile Dört Ay

Mac’e geçişimin üzerinden dört ay geçmiş ve ben fark ettim ki bundan hiç bahsetmedim. Ben de bu işi dört ay sonra yapayım dedim. Bu yazacaklarım profesyonel bir karşılaştırma yazısından daha çok gündelik kullanımlarda hayatımda nelerin değiştiğini tespit etmekten başka bir şey değil. Böylece son-kullanıcı tartışmalarına da bir yönüyle katkıda bulunmak istedim.

Linux Mint 17 Qiana RC izlenimleri ve Masaüstüm

Her LTS sürümü ayrı bir heyecandır. Ubuntu 14.04 LTS (Long Term Supported) sürümü geçen ay yayınlandıktan sonra Qiana kod adlı Linux Mint 17 LTS'yi heyecanla bekliyordum. Onun da bu haftasonu sürüm adayı yayınlandı. Mint'in LTS sürümleri zaten Ubuntu üzerine kurulu olduğu için aynı Ubuntu'nun LTS sürümleri gibi fazlasıyla stabil. Ben sürüm adayı (release candidate) halinde bile birkez hata ile karşılaşmadım.

Mate'li Ubuntu 14.04.1: Aslı Varken Taklidine Kim Bakar?

Malumu olanlar bilir, Ubuntu 14.04 sürümünden beri Linux Mint ekibinin geliştirdiği Gnome 2 çatallaması Mate masaüstü ortamını da portföyüne ekledi.

Hafif ve eskiden beri Gnome kullanan gavurcası "geek user" diye tabir edilen kitleye hitap eden bu nostaljik masaüstü, Gnome 3 ile gelen Ubuntu'nun  Unity ve Gnome Shell arayüzlerine ısınamayan bu kitleye ilaç gibi gelmişti. Birlikte doğan kardeşi Cinnamon ise bir Gnome Shell çatallaması olarak doğdu fakat sonradan büyük ilgi görünce Linux Mint ekibi işi büyütüp ayrı bir masaüstü ortamına dönüştürdü Cinnamon'u.