Ana içeriğe atla

Umumi Kenef ve Medeniyet

Daha önceki yazımızda ilm-i tarihin yardımı ile kılsızlık ve medeniyet arasındaki ilişkiyi göstermiş olduk.Bu yazımız da ise medeniyetin bir diğer önemli etmeni olan umumi abdesthane kullanım şeklini inceleyeceğiz.

Efenim medeniyet bir yerden kılsızlık ile kendini belli ederken diğer yandan ise umumi kenef kullanımındaki modernite cihetinde bir terakki gösterir. Yani umumi abdesthaneyi kullanabilen uluslar uygarlık katarında en sağlam kompartımanı kapmış demektirler.


Peki abdesthane neden önemlidir. Efenim insan evlatları, beni ademler, dünya da üç temel rahatlama yöntemine sahiptir. İlki herkesin de bileceği gibi halvet olmadır. Diğer ikisi ise büyük ve küçük abdestin bozulması işidir. İşbu rahatlamaların gereğine uygun biçimde sağlanması lazımdır. Bu rahatlığı ihtiyaç olduğu lahzada gideremeyen uluslar, uygarlık katarına da ayakta biletle binebilirler ancak.

Efenim bu rahatlamaları es geçmek ilm-i ruhiyata büyük bir hakaret ve bir küstahlıktır. Bu rahatlamayı sağlayan bünye beyin işlevlerini daha fazla münevveran faaliyetlere harcayabilecek ve bütün bu kaygılardan azade bir biçimde ulusuna ve insanlığa faideli işlerde muvaffak olabilecektir.

Bu konuda asıl değinmek istediğimiz mesele asıl burda başlamaktadır. Efenim biz millet olarak umumi kenef kullanmakta zaaflara sahibiz. Buna dair güzel bir çalışma sayın Tropik Ananas tarafınfından yapılmıştır. Bu çalışmaya bu linkten ulaşılabilir. Kendisini tebrik eder başarılarını dileriz.

Evet pek muhterem bloggerlar, sizlere sesleniyorum. Genel olarak umumi hela kullanamıyoruz. Burada herkesin kendi dışkısını ve idrarını herkesinkinden daha temiz sanması ve ayrıca sanki herkes sıçarken kendisinin dışkılıyor olması gibi bir megalomanik yaklaşıma sahip olması en başat rolü oynamaktadır. İnsanlar kaideleri açısından da eşittirler efenim. Herkes rahatça hela kullanma hürriyetine ve helayı bir daha temiz şekilde bulma hürriyetine maliktir. Ancak medeniyetin en büyük kurallarından olan her hürriyet onu koruyacak ödevleri de beraberinde getirir fikriyatı da unutulmamalıdır. Bu özgürlükler ancak yukarıda adı zikredilen çalışmadaki davranışlar terk edildiğinde gerçekleşecek ve herkes medenileşecektir.

Peki umumi abdesthane kullanamama ve kullanmak isteyeni çeşitli şekillerde engellemek toplum hayatında nasıl onulmaz yaralar açmaktadır? Efenim baştan söyleyelim çok büyüktür. İşbu yaraların büyüklüğüne bakarak bilinçaltındaki arazların asıl sebebinin Freudyen ekolün iddia ettiği gibi şahsın cinsel gelişimi ile değil de tuvalet kullanımı ile ilgili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çocukluğunda tuvalete doğru oturmayı öğrenemeyen zatların ileriki hayatlarında bir koyunu bile güdemeyecek zekaya sahip olamadıkları İsviçreli bilim adamları tarafınfan hassas deneyler ile kanıtlanmıştır. Dolayısıyla umumi helaların terakki seviyemize bizzat müspet katkılar sağlayacağı da rahatlıkla kavranacaktır. Helayı rahatlıkla kullanan kişilerin algılarının ve yaratıcılıklarının açıldığı ilham perileri ile hasbihal ettikleri üzerine her bir zatın tecrübesi vardır. Kenef insanoğlunun proceler geliştirdiği ve insanlık adına büyük ilerleme sağlayacak adımların ilk atıldığı yerler olma özelliğini ilelebet koruyacaktır. Dolayısıyla keneflere gereken önemi vermeliyiz sayın blogger vatandaşlar.

Velhasıl-ı kelâm işbu yazı sayın Tropik Ananas'ın ibretlik çalışması ilham alınarak yazılmıştır. Katkılarından dolayı kendisine teşekkürü bir borç bilir medeniyet yolundaki ilerlememize daha fazla katkılar sunmasını yüce Berke Su'dan niyaz eyleriz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mate'li Ubuntu 14.04.1: Aslı Varken Taklidine Kim Bakar?

Malumu olanlar bilir, Ubuntu 14.04 sürümünden beri Linux Mint ekibinin geliştirdiği Gnome 2 çatallaması Mate masaüstü ortamını da portföyüne ekledi.

Hafif ve eskiden beri Gnome kullanan gavurcası "geek user" diye tabir edilen kitleye hitap eden bu nostaljik masaüstü, Gnome 3 ile gelen Ubuntu'nun  Unity ve Gnome Shell arayüzlerine ısınamayan bu kitleye ilaç gibi gelmişti. Birlikte doğan kardeşi Cinnamon ise bir Gnome Shell çatallaması olarak doğdu fakat sonradan büyük ilgi görünce Linux Mint ekibi işi büyütüp ayrı bir masaüstü ortamına dönüştürdü Cinnamon'u.

Delik Dünya Problemi

Şimdi bazı hayal dünyasında yaşayan zevat diyor ki: Dünyayı matkapla tenis topunu deler gibi bir noktadan delip tam karşı noktadan çıksak sonra da bu kuyuya atlasak başımıza ne iş gelir? Gelin gundiler açıklıyoruz. Öncelikle dünya yüzeyi uzaktan düz gibi dursa da bildiğiniz üzere Everest ile Mariana çukurunun rakım farkı 17000 km. Öyle çok düz bir yer değil ama biz farzedelim ki teknolojimiz imkan verdi ve deniz seviyesinde ve denizden yeteri kadar uzaktaki bir kara parçasından delmeye başlayıp yine deniz seviyesinde ve denizden yeteri kadar uzakta bir noktadan çıktık. Önce başımıza gelecek şey çukurun atmosferi yutacak olması. Ayrıca magmadan çıkan gazlarla dünya yaşanmaz falan olur ama gelin biz yine iyimser olalım ve atmosfer yerinde dursun hiç o deliğe kaçmasın; çekirdek, magma falan çok sıcak olmasın yani şöyle anlatayım ben siz gevşek ruhlulara: haziran ayında İzmir'de sahilde hafif meltem eserkenki sıcaklıkta olsa bizim deliğin içi. İki şeyden yırttık: hava sürtünmesi ve ma…

MacOS ile Dört Ay

Mac’e geçişimin üzerinden dört ay geçmiş ve ben fark ettim ki bundan hiç bahsetmedim. Ben de bu işi dört ay sonra yapayım dedim. Bu yazacaklarım profesyonel bir karşılaştırma yazısından daha çok gündelik kullanımlarda hayatımda nelerin değiştiğini tespit etmekten başka bir şey değil. Böylece son-kullanıcı tartışmalarına da bir yönüyle katkıda bulunmak istedim.