Ana içeriğe atla

Neden Torlak Qemâl Sorusuna Cevap Niyetine

"Ertesi gün
gölde kayık parçalanır

                       kalede bir baş kesilir

                                                kıyıda bir kadın ağlar

ve yazarken

Simavneli «Teshil»ini

Torlak Kemâlle Mustafa

öptüler

   şeyhlerinin elini.

Al atların kolanını sıktılar.

Ve İznik kapısından

dizlerinde çırılçıplak bir kılıç

heybelerinde el yazma bir kitapla çıktılar... Kitaplarının adı:

                         «Varidat»dı.
...
Bayezid Paşa Manisaya gelmiş, Torlak Kemâli anda bulup anı dahi anda asmış, on vilâyet teftiş edilerek gidecekler giderilmiş ve on vilâyet betekrar bey kullarına timar verilmişti. "

Nazım Hikmet - Şeyh Bedrettin Destanı'ndan


Bu müstear adı ilk aldığımda bu kadar yadırganacağını ya da garipseneceğini hiç düşünmemiştim.  Devşirildiğinde Mehmet adını almamış şanslılardan Kemal'in tekkeye girdiğinden sonraki torlaklığı ile aldığı bu ad tarihe mal oldu. Anadolu'da o meşhur "Yârin yanağından gayri herşeyi paylaşmak" fikriyle çıktıkları yolda boyunları vurulanların başındaydı Manisa taraflarında.

Osmanlı bakiyesi sistemin tarih kitaplarında en fazla bir iki satırla geçiştirdiği bir yiğit yeniçeri kaçağının ismi Anadolu'da unutulmuşsa bu, Anadolu'nun  yıllardır yaşadığı zulmü hakettiğini ve mülkiyet zincirlerinin zihinleri nasıl bağladığını... 15. yüzyılın daha başlarında yaşayan bu insanlardan hâlâ korkan bu düzenin onların fikirlerinin kuvvetini pekiştirdiği çok açık. Bu methiyelerin sonunu getirelim. Torlak Qemâl burdan doğdu.

Bu blogdaki popüler yayınlar

MacOS ile Dört Ay

Mac’e geçişimin üzerinden dört ay geçmiş ve ben fark ettim ki bundan hiç bahsetmedim. Ben de bu işi dört ay sonra yapayım dedim. Bu yazacaklarım profesyonel bir karşılaştırma yazısından daha çok gündelik kullanımlarda hayatımda nelerin değiştiğini tespit etmekten başka bir şey değil. Böylece son-kullanıcı tartışmalarına da bir yönüyle katkıda bulunmak istedim.

Linux Mint 17 Qiana RC izlenimleri ve Masaüstüm

Her LTS sürümü ayrı bir heyecandır. Ubuntu 14.04 LTS (Long Term Supported) sürümü geçen ay yayınlandıktan sonra Qiana kod adlı Linux Mint 17 LTS'yi heyecanla bekliyordum. Onun da bu haftasonu sürüm adayı yayınlandı. Mint'in LTS sürümleri zaten Ubuntu üzerine kurulu olduğu için aynı Ubuntu'nun LTS sürümleri gibi fazlasıyla stabil. Ben sürüm adayı (release candidate) halinde bile birkez hata ile karşılaşmadım.

Mate'li Ubuntu 14.04.1: Aslı Varken Taklidine Kim Bakar?

Malumu olanlar bilir, Ubuntu 14.04 sürümünden beri Linux Mint ekibinin geliştirdiği Gnome 2 çatallaması Mate masaüstü ortamını da portföyüne ekledi.

Hafif ve eskiden beri Gnome kullanan gavurcası "geek user" diye tabir edilen kitleye hitap eden bu nostaljik masaüstü, Gnome 3 ile gelen Ubuntu'nun  Unity ve Gnome Shell arayüzlerine ısınamayan bu kitleye ilaç gibi gelmişti. Birlikte doğan kardeşi Cinnamon ise bir Gnome Shell çatallaması olarak doğdu fakat sonradan büyük ilgi görünce Linux Mint ekibi işi büyütüp ayrı bir masaüstü ortamına dönüştürdü Cinnamon'u.